17 հունվարի, 2025 թ.
Հունվարի 17-ին ԳՆԿԿ կրտսեր հետազոտող Էնդի Յունիսը ներկայացրեց RL (Reinforcement Learning) վերաբերյալ սեմինար՝ կենտրոնանալով SAC (Soft Actor-Critic) ալգորիթմի և իրական ռոբոտատեխնիկական խնդիրներում դրա կիրառությունների վրա:
Սեմինարի ընթացքում դիտարկվեցին RL հիմնական մարտահրավերները, ներառյալ բարձր նմուշային բարդությունը և հիպերպարամետրերի նկատմամբ զգայունությունը: Խոսնակը ներկայացրեց, թե ինչպես է SAC-ի մաքսիմալ էնտրոպիայի շրջանակը լավ արդյունքների հասնում  բարդ խնդիրների պարագայում, մասնավորապես, քառոտանի շարժման և ռոբոտիկ մանիպուլյացիայի դեպքերում:
Խոսնակի մասին: Էնդի Յունիսը ԳՆԿԿ կրտսեր հետազոտող է։ Մասնագիտացած է մեքենայական ուսուցման և կառավարման համակարգերի ոլորտում: 2024 թվականին ավարտել է ՀԱՊՀ-ն՝  ստանալով «Ծրագրային ճարտարագիտություն» մասնագիտության բակալավրի աստիճան: Էնդին մասնակցել է մի շարք հետազոտական նախագծերի, որոնց թվում է հին լուսանկարները գունավորող, մշուշացումն ու աղմուկը հեռացնող  մեքենայական ուսուցման ալգորիթմի մշակումը: Որպես թիմի ավագ առաջնորդել է ԳՆԿԿ թիմը «2024 American Control Conference»-ի շրջանակներում անցկացված ինքնավար մեքենաների ուսանողական մրցույթում, որտեղ թիմը զբաղեցրել է երրորդ հորիզոնականը:

On January 17, CSIE Research Assistant Andy Younes presented a seminar on advancements in reinforcement learning, focusing on the SAC (Soft Actor-Critic) algorithm and its applications to real-world robotics tasks.
The seminar addressed key challenges in deep reinforcement learning, including high sample complexity and sensitivity to hyperparameters. Andy explored how SAC's maximum entropy framework achieves state-of-the-art performance in challenging domains such as quadrupedal locomotion and robotic manipulation.
About the Speaker: Andy Younes is a Research Assistant at CSIE specializing in machine learning and control systems. She completed her Bachelor's degree in Software Engineering from NPUA in 2024. Andy has contributed to several research projects, including the development of a machine learning algorithm for deblurring, denoising, and colorizing old images. Recently, she led a team to a third-place finish in the 2024 American Control Conference Self-Driving Car Student Competition.