21 նոյեմբերի, 2024 թ.
Նոյեմբերի 21-ին կիրառական մաթեմատիկայի և հաշվողական գիտության ոլորտի առաջատար մասնագետ, պրոֆեսոր Դիոգո Գոմեսը Երևանի պետական համալսարանի(ԵՊՀ) մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետում վարեց «Միջին դաշտային խաղերի մոնոտոնության մեթոդներ։ Ֆունկցիոնալ անալիտիկ հեռանկար» ("Monotonicity Methods for Mean Field Games: A Functional Analytic Perspective") թեմայով սեմինար:
Սեմինարի ընթացքում դիտարկվեցին միջին դաշտային խաղերը ֆունկցիոնալ անալիզի համատեքստում՝ հատուկ շեշտադրելով դրանց հատկությունները հասկանալու և լուծումներ ստանալու գործընթացում մոնոտոնության մեթոդների դերը: Քննարկումը սկսվեց միջին դաշտային խաղերի` որպես փոխազդող ռացիոնալ գործակալների մեծ պոպուլյացիաների մոդելների ներկայացմամբ և դրանց ստացումը դետերմինիստիկ խնդիրների համատեքստում մատնանշելով: Քննարկվեցին միջին դաշտային խաղերի լուծումների գոյության և եզակիության վերաբերյալ հիմնական հարցեր՝ հատուկ շեշտադրելով մոնոտոնության օպերատորների կարևորությունը որպես կենտրոնական վերլուծական գործիք: Սեմինարը կապ հաստատեց մոնոտոն օպերատորների և վարիացիոն անհավասարությունների միջև՝ ցույց տալով, թե ինչպես կարող է վերջինս օգտագործվել, երբ ավանդական լուծման մեթոդները ձախողվում են:
Սեմինարն ավարտվեց թույլ-ուժեղ եզակիության հայեցակարգի ուսումնասիրությամբ՝ բացահայտելով պայմանները, որոնց դեպքում միջին դաշտային խաղերի թույլ և ուժեղ լուծումները համընկնում են և տալով մեծ պոպուլյացիաների պայմաններում լուծումների ավելի խորը ընկալում:
Սեմինարն ուսանողներին և դասախոսներին տվեց ոլորտի գիտելիքներն ընդլայնելու և փորձառու մասնագետին հարցեր ուղղելու արժեքավոր հնարավորություն:

On November 21, Professor Diogo Gomes, a leading expert in Applied Mathematics and Computational Science, led a seminar titled "Monotonicity Methods for Mean Field Games: A Functional Analytic Perspective" at the Faculty of Mathematics and Mechanics, Yerevan State University(YSU).
This seminar explored mean field games (MFGs) through the lens of functional analysis, with a particular focus on the role of monotonicity methods in understanding their properties and deriving solutions. The discussion began with an introduction to MFGs as models for large populations of interacting rational agents, illustrating their derivation in the context of deterministic problems. Key questions regarding the existence and uniqueness of MFG solutions were addressed, with special emphasis on the importance of monotonicity operators as a central analytical tool. The seminar established a connection between monotone operators and variational inequalities, demonstrating how the latter framework can be utilized when traditional solution methods fail.
The seminar concluded with exploring the concept of weak-strong uniqueness, identifying conditions under which weak and strong solutions of MFGs coincide, and providing a deeper understanding of solution behaviors in large-population settings.
This engaging seminar provided a valuable opportunity for students and professors to interact with the expert and expand their knowledge.