Սեմինար «Անընդհատ ժամանակի կապակցմամբ ոչ գծային համակարգերի համաձայնեցում» ("State Agreement for Continuous-Time Coupled Nonlinear Systems") թեմայով
Ապրիլի 6-ին, ժամը 17։00, տեղի ունեցավ ԳՆԿԿ սեմինարների շարքի 7-րդ սեմինարը, որը նվիրված էր անընդհատ ժամանակի կապակցմամբ ոչ գծային բազմագործակալ համակարգերում գործակալների միմյանց հետ համաձայնեցման խնդրին։
Սեմինարը վարեց ԳՆԿԿ կրտսեր հետազոտող Տիգրան Մելքոնյանը։ Ուսումնասիրությունն իրականացվել է ԳՆԿԿ առաջատար հետազոտող Տիգրան Բաքարյանի ղեկավարությամբ։ Զեկույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց ինչպես տեսական հիմքերին, այնպես էլ մաթեմատիկական ապացույցներին՝ ընդգրկելով բազմագործակալ համակարգերի դինամիկայի խորքային ուսումնասիրությունը։ Դիտարկվեցին կոնվեքս անալիզի հասկացությունները (tangent cones, relative interiors), փոխազդեցության գրաֆները և համակարգերի կայունության ապահովման պայմանները։
Հատուկ ուշադրություն դարձվեց վիճակների համաձայնեցման (SA) և ասիմպտոտիկ համաձայնեցման (ASA) տարբերությանը, ինչպես նաև UQSC(uniformly quasi strongly connected) գրաֆների դերին՝ համակարգի համաձայնեցված, միասնական վարքի ապահովման գործում։ Քննարկվեցին նաև փոփոխվող կառուցվածքով համակարգերը, «dwell time» պայմանները և դիտարկվող հիմնական թեորեմի ապացույցը։
Ներկայացվեց, թե ինչպես են գործակալները զարգանում տեղային փոխազդեցությունների հիման վրա ՝ մնալով ինվարիանտ կոնվեքս բազմությունների ներսում և հասնելով համաձայնեցված վիճակի համապատասխան կապակցվածության պայմաններում։

Seminar on State Agreement for Continuous-Time Coupled Nonlinear Systems
On April 6, at 5:00 PM, the 7th seminar of the CSIE Seminar Series was held, focusing on state agreement and synchronization in continuous-time coupled nonlinear systems.
The seminar was delivered by CSIE junior researcher Tigran Melkonyan, under the supervision of CSIE leading researcher Tigran Bakaryan. The presentation explored both theoretical foundations and mathematical analysis of multi-agent dynamical systems. Key topics included convex analysis concepts (such as tangent cones and relative interiors), interaction graphs, and conditions ensuring system stability and agreement.
A central focus was the distinction between state agreement (SA) and asymptotic state agreement (ASA), along with the role of uniformly quasi strongly connected (UQSC) interaction graphs in guaranteeing convergence. The seminar also covered switching systems, dwell time conditions, and provided detailed proofs of the main theorem linking network connectivity to collective behavior.